V podstatě se tohle sice moc žen netýká, ačkoliv ty mají zajisté také nějaká maziva, ale úplně pro jiné účely, než se naleznou u mužů v dílničce. Je celkem pochopitelné, že přirozeně každá třecí část potřebuje čas od času promazat. A zde by mohly i klidně ženy, které pracují na šicím stroji potvrdit, že je třeba pro správný chod stroje zajistit promazání určitých komponentů. Přirozeně, pokud se má zajistit klouzavý pohyb, aby se nikde nic nedřelo, tak bez správného maziva to nepůjde.

konévka červená s nástavcem (olejnička)

Maziva se různě rozdělují

Je pravdou, že každý stroj nebo věc má jinou potřebu. Některé musí odolávat vysokým teplotním rozdílům a poté je dobré vybrat takové mazivo, které bude vyhovující podmínkám výkonu namáhaných součástek. Naštěstí dnes není problém si zakoupit různé oleje, pasty, vazelíny, ale dokonce i olejové spreje, které se svým rozstříknutím dostanou do takových míst, kam se klasické olejničky nedostanou. Výborné je to na promazání řetězů. Například značka Kluber má skutečně velmi bohatou nabídku všech možných maziv, které se využijí jak v domácím prostředí, tak v průmyslové výrobě.

olej na řetězy ve spreji

Plastická maziva mají například své využití v mazání nejrůznější kluzných a valivých uložení, zkrátka všude tam, kam není možné technicky použít olej. Jsou totiž hustší a poté jsou naprosto ideální jako víceúčelové mazivo, dále jsou vhodné pro vysoké teploty. Pokud bude mazivo polotekuté, tak bude jeho využití na promazání převodů. Maziv je skutečně velké množství. Základní složení plastických maziv je základový olej, zpevňující hmota, aditiva.
Průmyslová maziva jsou ve většině případů oleje, které se používají k mazání různých strojů a těžké techniky ve strojírenství, průmyslových podnicích, energetických závodech atd. Jsou to například strojní, turbínové, převodové, kompresorové, hydraulické a mnohé další oleje, bez kterých by se správný chod stroje neobešel. Prakticky každý druh maziva je předem určený k nějakému využití, což vždy prozradí návod.