Většina bank už nenabízí pouze běžný hypoteční úvěr na bydlení, ale vsází i na americkou hypotéku. Tu řada lidí volí právě díky její benevolentnosti, ale je skutečně tak výhodná, jak se na první pohled může zdát? Jaký je mezi nimi rozdíl a kde sehnat nejlevnější americkou hypotéku?

sjednávání hypotéky

Rozdílů mezi těmito dvěma druhy hypoték je celá řada. Znáte je všechny? Víte, která varianta by pro vás případně byla tou nejvýhodnější? Pojďme se podívat na nejvýraznější rozdíly mezi těmito dvěma hypotečními úvěry?

  • Účel

Účel je hlavní rozdíl, který tyto dvě hypotéky odlišuje. Běžný hypoteční úvěr na bydlení je účelovým úvěrem, je tedy možné peníze z něho čerpat pouze za určitým účelem. Spektrum využití stanovuje daná banka, většinou se však jedná o náležitosti spojené s financováním vlastního bydlení. Americká hypotéka je neúčelovým úvěrem, mnoho lidí jí tak dává přednost právě z důvodu, že není zapotřebí dokládat veškeré výdaje a peníze je možné využít dle svého uvážení. Pokud tedy přemýšlíte o cestování, studium v zahraničí a nemáte dostatek finančních prostředků, pomocí americké hypotéky si své sny můžete začít plnit.

  • Úroková sazba

Jak už bylo výše poznamenáno, americká hypotéka je neúčelovým úvěrem. I z tohoto důvodu pro řadu bankovních klientů daleko přijatelnější možností pro své financování. Tato benevolentnost ze strany banky je ovšem možná až příliš draze vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Ta je v porovnání s běžným hypotečním úvěrem asi dvakrát vyšší. I přesto je však americká hypotéka výhodnější než řada spotřebitelských úvěrů.

růst peněz

Průměrná roční úroková sazba se u hypotečního úvěru na bydlení pohybuje kolem 1,5%, u americké hypotéky úrok začíná na 3%. Spotřebitelský úvěr je nejméně výhodnou variantou, zde se úrok pohybuje kolem 10%. Je však potřeba podotknout, že u větších úvěrů je vždy zapotřebí zastavit nemovitost poskytovateli úvěru.