Příprava na příchod prvního dítěte je sama o sobě něčím jedinečným. Plno očekávání a těšení se na okamžik, kdy už nebudete s partnerem jen pár, ale budete tříčlenná či vícečlenná rodina. Nastávající maminky nenechávají nic náhodě a poctivě své budoucí miminko vybaví vším možným, co by jen mohlo potřebovat.

Touha zjistit nepoznané a připravit se na novou roli matky vede mnoho žen k tomu, aby se začetly do stohů odborných publikací či stovek článků na internetu, ve kterých zjišťují, co vše je čeká a nemine. Na mnoho věcí se mohou připravit dopředu, je však i velká spousta těch, kterými se budou muset prokousat i přes velké znalosti.

Stres ničemu nepomůže
První velkou neznámou se stane hned samotný porod. Zde je ale žena hodně často podporována svým manželem či přítelem a navíc přítomnost lékařů a sester ji také nenechá na holičkách.

S kojením je to ale jiné. Zde už záleží jen na mamince. I přes všechny načtené informace je ale stejně skutečnost trochu jiná. Maminka ani její miminko se s kojením nikdy nesetkaly, a tak se to musí oba naučit. Zjistit, co jim bude vyhovovat a co nikoli. Není vždy pravda, že musí být kojení hned od začátku příjemné. Je třeba se připravit na počáteční trochu nepohodlí.

Laktační poradkyně
V této chvíli pracují nervy naplno a dobře míněné rady od všech možných kamarádek moc nezabírají. V mnoha případech nepřidá příliš naděje ani rozdílný přístup zdravotních sestřiček. Pokud už tomu tak je, kontaktujte laktační poradkyni, která vás navštíví i v porodnici a vše vysvětlí, poradí a uklidní. Mnoho porodnic má ale vyškolené sestřičky, které zvládnou tuto pomoc také. Nebojte se proto ozvat. Jsou tu pro vás a navíc i v tomto případě platí, že žádný učený z nebe nespadl.

Pokud miminko začne přibírat, propustí vás z porodnice domů. Zde však následuje další zlom. Najednou jste sama, nejsou zde žádné sestřičky, za kterými můžete přijít s prosbou o radu. Opět ale pomůže klid. Neohlížejte se na poučky a rady na internetu, zařiďte se podle sebe. Hlavně nepočítejte s tím, že hned první den bude vše dokonalé. I miminko si musí zvyknout na nové prostředí.