Existuje mnoho možností, jak ušetřit peníze na koupi a udržování vlastního auta. Jistě víte, že to není levná záležitost a pokud ho nevyužíváte skutečně pravidelně, tak se vám jeho vlastnictví nejspíš nevyplatí. Opravy, pojištění i pohonné hmoty něco stojí. Možností, jak se dostat do práce, na nákup a jak se dopravovat na dovolené je přitom celá řada.

Nejlevnější možnosti

Úplně nejlevnější variantou je samozřejmě chození pěšky. A stejně jako jízda na kole, koloběžce nebo inline bruslích vám to nejen ušetří peníze, ale také zlepší zdraví. Ne pro všechny a ne vždy je to ale možné. Na větší vzdálenost můžete využít hromadnou dopravu, taxi, sdílené jízdy (carpooling), pronájem nebo sdílení (carsharing). Podívejme se blíž na tři poslední.

Dívky na kole

Carpooling

Zde se jedná čistě o využití vozu, který vlastní jiný člen rodiny, kolega nebo kamarád. Kromě toho, že si ho od nich můžete samozřejmě půjčit, můžete se s nimi také svézt a tím jízdu sdílet. Bude to mnohem levnější a příjemnější nejen pro vás, ale také pro majitele auta, který nebude muset řídit v případě, že to vezmete za něj.

Sdílená jízda autem

Pronájem

Možná si myslíte, že je to drahé, ale opak je pravdou. Musíte si jen dobře vybrat. Levná autopůjčovna v Praze se dá také najít a pronajmout si auto můžete na tři, od čtyř, od 14 dnů a nebo na měsíc. Vybírat můžete ze spolehlivých modelů, které prochází pravidelným servisem a nemusíte se starat o jejich údržbu, ani pojištění.

Carsharing

Sdílení prostřednictvím carsharing, kdy si mnoho lidí půjčuje stejný vůz, si musíte naplánovat a nefunguje zatím všude. Ve větších městech už ho ale můžete využít po celé České republice. Rozhodně nejde o každodenní záležitost, ale pokud občas potřebujete zajet na kontrolu k lékaři nebo potřebujete odvézt na nádraží, odkud pojedete na dovolenou, jde o skvělé řešení, kterým pomůžete sobě i ostatním.