V posledních letech se mění klimatické podmínky ve střední Evropě poměrně výrazně. Na jedné straně příznivci globálního oteplování poukazují na vliv skleníkového efektu, zatímco miliony odpůrců tento jev považují za pouhý mýtus a blud a přisuzují změny klimatu činnosti člověka – jeho nepřirozenému chování, narušenému toku energií a tím pádem posunu proudění vzduchu do extrémních hodnot. Dochází tím ke značným výkyvům v podobě příliš dlouhého období veder a sucha na jedné straně, a jinde k ničivým záplavám. Ať je příčina způsobena čímkoliv, jisté je, že bychom měli počítat s nadprůměrnými hodnotami teplot v letních měsících. Dokazuje to i vlna veder v roce 2015 a extrémně dlouhé a horké léto v roce 2018. Jaké budou další roky, nevíme, měli bychom se však na ně alespoň připravit.
klimatizace u domu

Optimální teplota

Z lékařských záznamů je známo, že optimální teplota, při níž se člověk cítí příjemně, aniž by se jeho vnitřní mechanismy vyrovnávání tepelných výkyvů příliš přetěžovaly, je rozmezí od 21 do 24 stupňů Celsia. Můžeme to pozorovat sami na sobě především v zimě v interiéru, který se vytápí, a kde se udržuje stabilní teplota v tomto rozsahu, tedy v domácnostech, na pracovištích a v obchodech. Podobně příjemné klima bývá většinou při pobytu venku na podzim a na jaře. Po zbytek roku jsme vystaveni působení nižších nebo vyšších teplot, což lidské tělo vnímá jako ohrožení stabilní tělesné teploty a zaměstnává své vnitřní rezervy.

Mobilní nebo nástěnné klimatizace

Mnozí z nás, kteří ještě pamatují socialismus v jeho okřídlené podobě, daleko před jeho rozpadem, si možná vybaví letní přeplněné autobusy rozvážející masy lidí do zaměstnání, vydýchaný vzduch, propocené košile a halenky a směsici nevábných pachů která uvnitř autobusu panovala. Nikdo z nás by nic podobného zažít nechtěl, proto také vzrostl počet klimatizovaných autobusů a především osobních automobilů, kde je přece jen mnohem vyšší komfort.
ventilátor
Zároveň s tím se začaly masově šířit mezi lidmi na pracovištích i v domácnostech klimatizované jednotky. Ať už nástěnné, nebo ty mobilní. Ceny těchto výrobků se v poslední době značně snížily, dostatečně výkonnou nástěnnou klimatizaci, která disponuje i funkcí přitápění a odvlhčování, pořídíte již za 11 tisíc korun bez montáže . Bezpečně ošetří vzduch ve dvoupokojovém bytě a je velmi tichá, na rozdíl od mobilních jednotek. Cena mobilních klimatizací se v průměru pohybuje kolem 8 tisíc korun, jsou však velice hlučné, vychladí pouze jednu místnost v bytě a navíc musíte zajistit vývod horkého vzduchu z místnosti, což není vůbec snadný úkol.