Dalším z oblíbených hobby mezi lidmi je tvorba z keramické hlíny, ať už na hrnčířském kruhu, či pomocí různých vykrajovátek a tvořítek. Problémem keramické tvorby je, že výrobek dlouho schne a potom ještě musí být vypálen ve speciální keramické peci a následně se obvykle ještě výrobek glazuruje. Od myšlenky na určitý výtvor, tak uteče celkem dost času, do okamžiku, kdy je zcela hotov a můžeme ho někomu darovat.
výroba z hlíny
Nejprve se předmět, hrníček, váza, andílek či například cedulka s nápisem musí z modelářské hlíny vytvořit, poté putuje do sušírny, kde nějaký ten pátek vysychá a následně je možné výrobek vypálit. Při vypalování hrozí, že může dojít k poškození výrobku prasknutím a náš nápad musíme začít uskutečňovat od počátku na novo. Když se vypálení podaří, přichází na řadu fáze, kdy výrobku dáme nějakou barvu, či pouze bezbarvou glazuru a projde procesem glazování. Poté máme konečně hotovo a můžeme se těšit z naší šikovnosti.
Keramická pec je celkem drahou záležitostí, ale obvykle v každém městě funguje keramický kroužek, kde je s vedoucím možné domluvit se na vypálení svých výrobků za symbolickou cenu.
keramické výrobky
Dnes jsou i jiné, rychlejší metody, kdy výrobek například s dětmi vytvoříme z modelovací speciální hmoty a necháme stanovenou dobu vyschnout. Po vyschnutí hmoty je možné již výrobek dotvořit barvičkami a nemusíme tak podstupovat dlouhotrvající proces vysychání a glazurování. Ke glazurování takových výrobků ze speciálních schnoucích hmot lze výrobky glazurovat obvykle pouze v obyčejné troubě na pečení, kterou má doma téměř každý.
Děti se zabavili, dospělí také tímto hobby a ještě vzniklo množství dárků pro různé příležitosti, což je opravdu skvělé spojení zábavy a užitku. Takový dárek obvykle potěší mnohokrát více, než nějaký dokonalý koupený dar. Nejlepší hobby je takové, co potěší hned několikrát.