Ohledně nákupu exotického ovoce se točí spousta otázek. Je exotické ovoce stejně kvalitní jako ovoce vypěstované v našich krajinách nebo jen zbytečně utratím peníze? Je lepší investovat větší sumu do exotického ovoce, které určitě obsahuje více vitamínu než to, které leží v českých skladech a čeká na vyprodání? Bude mi vůbec dosud neochutnaný kus chutnat?
Jak to opravdu s exotickým ovocem ze supermarketu teda je?
 
Je vhodné plody konzumovat okamžitě?
Nejprve si ujasněme, že oproti většině ovoce vypěstovaného u nás, se exotické ovoce trhá v nezralé podobě a dozrává až ve velkoskladech a mnohdy ještě dlouho poté. Sami tedy musíte zhodnotit, zda máte trpělivost na zakoupený kousek čekat delší dobu nebo ho kupujete k okamžité konzumaci. Kousky, které se utrhnou nezralé, mají jednu velkou nevýhodu, obsahují větší množství kyselit a mohou vyvolat alergickou reakci. Pokud máte předchozí zkušenost s alergiemi na ovoce, tak se koupi toho exotického raději vyhněte.
 
Kvalita dováženého ovoce
Některé kousky jsou k nám dováženy z opravdových dálek a při takové cestě je potřeba přírodě trochu pomoct. Pamatujte na to, že ovoce je téměř vždy chemicky ošetřené, aby zvládlo transport. Nevýhodou je, že postřiky nejsou pouze na povrchu ovoce, ale přes slupku proniknou skoro do celého plodu. Buďte tedy velmi důslední při mytí, doporučuje se každý kus pečlivě omýt v teplé vodě, a pokud je to možné, tak konzumovat bez slupky. Na mytí nepoužívejte chemické přípravky, nemá to téměř žádný účinek. Pokud vás ani tato fakta neodradila od nákupu exotického ovoce, tak se s námi pojďte podívat, jak je to s výživovou hodnotou.
 
Výživová hodnota
Pokud chcete dovážené druhy ovoce jíst, protože se domníváte, že obsahují zázračné množství vitamínů a tělu prospěšných látek, tak nemáte úplně pravdu. Z hlediska výživové hodnoty jsou takřka srovnatelné s kousky vypěstovanými v Česku. Záleží na tom, jaký kousek si chcete koupit. Stejně jako všechny druhy ovoce i ty exotické mají velké množství vlákniny, která prospívá zažívání, a jsou také bohaté na vitamíny, zejména na vitamín C. Výhodou dováženého ovoce jsou variace nejrůznějších, zatím neznámých chutí, které musí každý objevit sám.