Většina z vás již někdy v životě stavěla stan. Tyto malé přístřešky poskytují příležitostný nocleh, jsou velmi lehké a postavíte je během chvíle. Párty stany využívají podobného principu, jsou však na ně kladeny mnohem větší požadavky.

praporky ve větru

Plášť

Stanová konstrukce se skládá z ocelových nebo hliníkových trubek či profilů, které jsou opláštěné speciální tkaninou. Většinou se jedná o polyester potažený z obou stran PVC. Gramáž bývá obvykle 550 – 700 g/m2. Potahy se vyrábí jako nepromokavé pláště a jsou napuštěny fungicidními roztoky proti výskytu plísní a hub. Stany lze využívat při venkovních teplotách od -30 do +45 stupňů Celsia. Pevnost materiálu zajišťují tzv. vysokofrekvenční sváry, které na rozdíl od těch teplovzdušných mají mnohem vyšší nosnost.
posezení pod slunečníkem

Jak je ukotvit

Ukotvení párty stanu http://www.mitkoforevents.cz/party-stany představuje největší stavební zásah a zároveň ten nejdůležitější. Vztyčit konstrukci podle návodu není tak obtížný úkol, jako připevnění k zemi. Nelze jej totiž pouze ponechat volně položený, i drobný vánek s ním bude cloumat, natož silnější vítr. Každá stavba musí zkrátka stát na pevných základech.

Ze zkušeností některých prodejců a pronajímatelů těchto specifických staveb vyplývá, že zejména mladí lidé nemají dostatek zkušeností, co takový mamutí kolos za nepříznivých povětrnostních podmínek dokáže. Dokonce je známo i několik případů smrtelných úrazů.
velký stan

Optimálním terénem pro stavbu je travnatá plocha. Tam stačí jednoduše zatlouct přes otvor v patě každé opěrné nohy zhruba půl metru dlouhý ocelový kolík. Jestliže bude stan stát na zámkové dlažbě, je vhodné ji v místech opěrných bodů rozebrat. U betonových nebo asfaltových ploch je nutné vyvrtat otvory pro hmoždinky a kotvení upevnit pomocí vrutů. Některé stany se dodávají se speciálním rámem, který nahrazuje podlahu, a tam není třeba do země otvory vrtat.