Ukázat svého psa na výstavě, to je pro chovatele velmi emotivní zážitek. Než se ale na takovou výstavu vydáte, měli byste zvážit několik aspektů, které vám pomohou vybrat tu pravou a také lépe nadefinují místo a čas, kdy se na ni vypravit.
 
Srst
Předpokládejme, že se na výstavu chystáte s mladým psem a tedy poprvé. Berte v potaz srst vašeho psa. Měla by mít předepsanou výstavní délku. Proto, než abyste využili prvního termínu výstavy, na který narazíte, lepší je zvážit, zda váš mazlíček bude opravdu v době jejího konání v t nejlepší kondici a bude vypadat nejlépe, jak jen je to možné.
 
Typ
Dalším aspektem, který by měl být nadefinovat termín výstavy je její ty. Rozhodně je lepší vydat se napoprvé na výstavu oblastní nebo krajskou a na ty mezinárodní a klubové pomýšlet až později. Váš pejsek se potřebuje otrkat, zvyknout si na to, že kolem sebe bude mít spoustu dalších psů, spoustu cizích lidí, a ještě se bude muset chovat jako „mistr světa“.  Velká výstava by na něj byla napoprvé nejspíš až moc.
 
Vzdálenost
Možná je váš pes zvyklý cestovat, ale přece jen, chcete, aby předvedl špičkový výkon, a tak s ním raději na výstavu vzdálenou co možná nejblíže od vašeho domova. Uvidíte, že to i pro vás bude lepší volba. 

Co bude následovat

Když jste tohle všechno zohlednili a výstavu mýte vybranou, zjistěte si telefon na kancelář, která výstavu pořádá a vyžádejte si přihlášku a složenku. Po vyplnění a zaplacení pošlete zpět a přijde vám vstupní list, který vás bude opravňovat ke vstupu na výstavu, takže ho hlavně nezapomeňte doma a dostanete také program celé výstavy.

Papírování končí, začíná nácvik

Vy se můžete soustředit na úpravu srsti a nácvik „čísla“, které budete před odbornou porotou předvádět. O tomto je dobré se samozřejmě správně informovat, ať velmi dopodrobna více, co se od vás bude vyžadovat. Hodně štěstí, milí chovatelé!