</div>
<p>Předvádíte se rádi a nedělá Vám problém mluvit na veřejnosti? Vyhrávali jste jako děti recitační nebo pěvecké soutěže? Jste extroverti a máte rádi společnost? Máte poměrně dost volného času, protože jste za á svobodní nebo za bé máte odrostlé děti? Hledáte nějaký způsob, kde byste se mohli realizovat jiným než profesním způsobem? Co třeba zkusit amatérské divadlo?<br />
<img alt=
Ochotnická divadla vznikala zhruba od devatenáctého století a jejich činnost byla spojená s Národním obrozením. Jednou z nosných myšlenek národního obrození bylo, aby se umění a vzdělanost dostaly také do méně dostupných míst a byly by pro každého. To by bez činnosti ochotnických divadelních spolků nebylo dost možné.

Dnes je to s dostupností kultury snadnější, ale obliba ochotnického divadla se nezměnila. Na území České republiky najdete obrovské množství amatérských divadelních spolků.

Existuje také několik festivalů amatérských divadel. Nejznámější a nejstarší je například Jiráskův Hronov.
 

Vystoupení amatérských divadelních souborů

Amatérské divadelní soubory samozřejmě nehrají jen sami pro sebe nebo pro své nejbližší. O amatérskou divadelní činnost mají zájem mnohá kulturní zařízení a jejich vystoupení bývají obvykle beznadějně vyprodaná.

V čem spočívá jejich úspěch?

1.      Na rozdíl od běžného divadla se jedná o představení, kde je nízké vstupné a proto je návštěva ochotnického představení cenově dostupnější

2.      Lidé, kteří působí v amatérském divadle se této činnosti věnují z lásky k divadlu. Nedělají to pro peníze. To se na příjemné atmosféře představení nutně odrazí

3.      Podobně jako tomu bylo v dobách národního obrození, i v současnosti mnohá amatérská divadla hrají v hůře dostupných lokalitách a pro místní lidi představují jejich vystoupení jednu z mála příležitostí setkání s kulturou.

4.      Účinkující nejsou žádné celebrity, jsou to obyčejní lidé jako lidé z publika. Proto je zde často také silnější interakce mezi herci a publikem.

Ochotnické divadlo stále in
Ohodnoťte příspěvek