Snad každý v dětství něco sbíral. Pohlednice, známky, ubrousky, pohledy, angličáky, vláčky, igráčky. Možná ještě někteří z Vás ještě doma najdete svou někdejší dětskou sbírku.

Součástí sběratelské vášně také bylo setkávání s kamarády, kteří měli tutéž vášeň. Jednotlivé úlovky si děti mezi sebou navzájem vyměňovali.
Většinu lidí sběratelská vášeň dříve či později omrzí, ale existuje celá řada lidí, pro které se sběratelství stane celoživotní vášní.

Lidmi v okolí a svými nejbližšími mohou být vnímáni jako podivíni. Vždyť mnozí se nezdráhají vyrazit na své lovy na různá bizarní místa a do starých krámů jsou ochotni investovat spoustu peněz.

Mnozí v průběhu celého svého života dokáží vybudovat velmi hodnotnou sbírku, která má velkou sběratelskou hodnotu.

Asi není nijak překvapivé, že celá řada sběratelů touží svou sbírkou potěšit i druhé lidi.

Sběratelské vášni vděčíme za to, že vznikla celá řada soukromých muzeí. Ostatně první muzea v České republice vznikala také díky sběratelské vášni nadšenců.

Polovina českých muzeí je v rukou soukromníků

 
V České republice se tedy můžeme setkat mimo jiné například s těmito soukromými muzei.

·         Muzeum auto-moto
·         Cukrářské muzeum
·         Muzeum dřevěných hraček
·         Muzeum koňských postrojů
·         Muzeum stavebnice Merkur
·         Muzeum žehliček
·         Muzeum letadel
·         Muzeum psacích strojů
·         Pivovarské muzeum
·         Muzeum techniky a řemesel
·         Muzeum auto Praga
·         Muzeum hudebních nástrojů
·         Muzeum panenek a medvídků
·         Muzeum hodin
 
Česká televize před lety dokonce věnovala tématu soukromých muzeí čtyřicetidílný seriál příznačně nazvaný Soukromá muzea.
 
Možná nevíte, že polovina muzeí v České republice jsou soukromá. Většina z nich vznikla jako vyloženě srdcová záležitost nadšených sběratelů, ale mezi muzei najdeme celou řadu objektů, které jsou komerčně velmi úspěšná. Například Muzeum voskových figurín nebo Muzeum tortury. Některá soukromá muzea patří mezi přední kulturní zařízení, v tomto ohledu stojí za zmínku například Muzeum Kampa.