Když příslušné vyšetření neabsolvujete, vystavujete se tomu, že si psa pořídíte a pak ho zase vracíte nebo se snažíte ho darovat, v horším případě ho vezete do útulku. To pak bolí všechny členy rodiny víc než když se pes, pokud to není možné, prostě nepořídí vůbec, ale hledá se jiná alternativa. My se ale zaměříme na to, že je vše v pořádku a vy se chystáte na výběr domácího mazlíčka.

 
  Má to být spíš hlídač nebo domácí mazel? Chcete, aby byl výhradně venku, nebo ho budete pouštět na chodbu, anebo bude mít dokonce své křeslo v obývacím pokoji?

  Když máte vybráno, zamyslete se nad tím, kam s pejskem, když pojedete na dovolenou nebo na služební cesty. Jestli náhodou nebude víc u sousedů než s vámi.

  Zvažte vaše finanční možnosti. Každý pes potřebuje žrát a každý pes také potřebuje pravidelné návštěvy veterináře a také pamatujte na poplatek za psa příslušnému úřadu. Samozřejmě jsou to také misky, pelech, hračky.

  Máte dostatek času trávit se psem volný čas? Bude se vám opravdu chtít jít se psem na procházku po příchodu z práce? Budete si s ním hrát na zahradě nebo zapadnete domů a raději si sednete k počítači nebo televizi? 

  Chcete psa z útulku nebo malé štěňátko? A čistokrevné nebo se zamilujete do pouliční směsky? Každý pes totiž také jinak stojí, a to jak jeho pořízení, tak následná péče.

  Budete ochotni změnit své dosavadní návyky? Přece jen máte nějaký týdenní program, na který jste zvyklí a s pořízením psa, bude všechno jinak.
 
Sednete si s celou rodinou a postupně odpovězte na výše uvedené otázky, proč si psa vlastně chcete pořídit. Možná i přes velké přání dětí i vás samotných, nakonec dojdete k názoru, že to zase tak dobrý nápad není. A i když ve vás představa nového člena rodiny vyvolává příjemný pocit, je to třeba jen dobrý začátek toho, že si ho jednou skutečně pořídíte. Ale třeba ta správná chvíle ještě nenastala.

Někdo časně vstávat musí

Pokud nechcete po zahradě sbírat exkrementy nebo se nedovedete smířit se psím záchodem ve vaší chodbě, někdo ráno vstávat dřív musí a psa vyvenčí. A už tady je to špatně Pokud si tohle řekne z rodiny každý, bude pak ranní vstávání za trest pro vás samotné nebo pro vaše děti. Pokud vás ani tohle čtení neodradilo, jste s největší pravděpodobností připraveni si psa pořídit.