</div>
<p>Některá zvířata je možné v Čechách potkat jen v zoologické zahradě. <strong><em>Umíte si představit, že by se u nás proháněli ve volné přírodě například nosorožci?</em></strong> Je to asi taková představa, jako potkat ledního medvěda v Africe. <u>Vědci však prokázali, že před tři sta padesáti lety se v Asii objevili srstnatí nosorožci, kteří se pomalu rozšířili i do Evropy.</u> Byli dlouzí téměř čtyři metry a vážili až tři tuny. Pokud bychom si chtěli jejich velikost lépe představit, mohli bychom ho velikostí srovnat s nosorožcem indickým. Ten pravěký byl ale trochu robustnější. Nosorožec srstnatý měl dva dlouhé rohy. Tím se od dnešního nelišili. <em>Jejich dlouhá srst jim umožnila přizpůsobit se chladným podmínkám doby ledové.<br />
<img alt=

Nervózní kolos

Někteří jedinci nosorožce srstnatého mohli podle vědeckých výzkumů žít ještě před osmi až deseti tisíci lety. Což není až tak dávno.
·        Na otázku, proč vyhynuli, není jednoduchá odpověď.
o   Jednou z možností by mohla být změna klimatu, které se nedovedli velcí savci dost dobře přizpůsobit.
o   Někteří vědci jsou ale toho názoru, že za jejich vyhynutí může člověk, který je prostě lovem natolik zdevastoval, že už se z toho „nezberchali“.
Je to škoda. Bylo by docela zajímavé mít nosorožce ve volné přírodě. Ale asi bychom až tak bezstarostně do našich luhů a hájů nechodili.
matka a syn nosorožec
Zvláště poležení u některého jihočeského rybníka by mohlo skončit nepříjemným proběhnutím se. Pokud bychom totiž vnikli nosorožci do jeho teritoria a rozzlobili ho, dokázal by za námi upalovat rychlostí až čtyřiceti kilometrů za hodinu. Což je rychlost malého mopedu. A jelikož tohoto popudlivého tvora dokáže rozhodit opravdu vše, asi bychom měli o zábavu postaráno.
·        Je ale pravdou, že většinou na poslední chvíli nosorožec zabrzdí.
·         A pokud nezjistí, že mu hrozí opravdové nebezpečí, tak se s funěním odebere zpět do svého přírodního bazénu.

Nosorožci u českého rybníka?
Ohodnoťte příspěvek