Montáž sádrokartonu zvládne podle návodu každý šikovný kutil. Je však třeba žádoucí poučit se z chyb předchozích stavitelů, ulehčit si práci a neopomíjet statickou nosnost.
natírání cihel

Řezání desek

Sádrokartonové desky lze řezat obyčejnou pilkou na dřevo, toho se také využívá u krátkých přířezů nebo u kruhových či zaoblených otvorů, ale nejlepší způsob je přesný rozměr odřezávat technickým odlamovacím nožem. Řez se provede z lícové strany, následně se odlomí, odřízne přehnutý karton na rubu a nakonec technickým nožem seřízne hrana v úhlu 45 stupňů (jestliže bude v tomto místě spojena s další deskou U profilem a spoj vytmelován.

Vruty

Nejrychlejší a nejvýhodnější způsob je pomocí akumulátorového šroubováku, jde to i ručním šroubovákem nebo prtačkou s nástavcem, ale vrtačka je příliš těžká a s ručním nářadím se nadřete. Dbejte při dotahování vrutů na to, aby nebyly příliš hluboko a aby neprotrhly svrchní okraj kartonu, který přichycují.
textura sádry

Stropní nosníky

Montáže sádrokartonových konstrukcí jsou poměrně snadnou záležitostí především u kolmých stěn a příček. Tam, kde se nosná konstrukce kotví na stěnu, není příliš namáhána a udrží ji i pouhých několik vrutů do hmoždinek nebo dřeva. Podstatně složitější je situace u stropních konstrukcí. Ty je třeba montovat tak, aby byla dodržena statická nosnost stávajícího stropu s přihlédnutím na kotevní prvky a jejich pevnost. U všech stropních podhledů je třeba počítat s nárůstem hmotnosti minimálně o 10 kg na metr čtvereční. Nelze podcenit ani samotnou konstrukci starého stropu, ocelové nosníky pro sádrokarton musí být totiž připevněny ke stropním trámkům nebo zdivu velmi pevně. Dobrý pozor dávejte u montovaných domů typu okál, tam jsou stropní desky z dřevotřísky uchyceny pouze hřebíky, a pokud byste nosníky přišroubovali pouze do desek, celý strop se časem uvolní a zřítí se. Zde je nutné zjistit, kudy vedou dřevěné trámky a uchytit nosníky přímo do nich.