Historie internetu v USA

Počátek vynálezu internetu sahá až do doby studené války v sedmdesátých letech. Do let šedesátých vznikla síť ARPANET, ryze americká armádní síť. V osmdesátých letech se do ní postupně začaly připojovat i americké univerzity a v roce 1986 pak spustila NSF právě páteřní síť NSFNET. NSFNET vytvořil novou možnost připojování k internetu. Z počátku byli dokonce uživatelé nuceni podepsat smlouvu, ve které měli zakázáno využívat internet ke komerčním účelům. Tento stav si v dnešní době těžko dokážeme představit.
Následně se tedy sítě ARPANET a MILNET vrátily výhradě do rukou americké armády.
ikony u hlavy
Za otce internetu je považován Vinton Cerf, který byl u počátku TCP/IP protokolu. Tyto počátky on sám považuje za dobrodružná léta divokého rozvoje internetu.
Amerika vkládala do tohoto vynálezu velkou důvěru, protože věřili myšlence sdílení informací natolik, že ji považovali za budoucí vzpruhu americké ekonomiky.
V prosinci roku 1991 pak byl schválený Kongresem program, který povolil vybudovat vysokorychlostní linky, webový prohlížeč Mosaic a hlavně otevření internetu pro komerční účely firem. Od tohoto roku tedy neplatí, že co je na internetu, je zdarma, což si mnozí z nás dodnes neuvědomují!
A jak to bylo v České republice, resp. v Československu?
vodiče okruhy

Historie internetu v České republice

Před pětadvaceti lety, přesně 13.2.1992, bylo oficiálně Československo připojeno k dalším 39. zemí světa prostřednictvím internetu. První počítač byl připojen rychlostí 9,6 kilobitu za sekundu a v dnešní době je tato rychlost v podstatě nepoužitelná. V tehdejší době se internetová komunikace totiž praktikovala více méně textovou podobou. Toto připojení však bylo určeno zprvu pouze akademickým pracovištím a to prostřednictvím organizace CESNET. První páteřní síť byla spojení přes pevnou linku z Prahy do Brna a zpět a to v roce 1992. Během jednoho roku už bylo připojeno 11 měst.