Kde najdeme obrázky zdarma pro naše webové stránky, aniž bychom porušili autorská práva? Můžeme například vybírat obrázky ze spolehlivých fotobank.  Zde je možné využít obrázky ke stažení zdarma a upravit si je tak, jak potřebujeme.
obrázkový portál

Autorská práva

Veškerá práva na fotografie a obrázky, které jsou k vidění na veškerém internetu, mají jejich autoři, a ti rozhodují, jak s nimi naloží. Existuje totiž veliké množství licencí, které upravují způsob použití cizích fotografií a obrázků. Z tohoto důvodu je vždy třeba dávat si pozor, co na svůj web umisťujeme. Pokud chceme získat obrázky zdarma a bez jakýchkoliv povinností vůči autorovi, je dobré hledat licence, jako je například  Public Domain, anebo Creative Commons Zero. V těchto případech se jedná o volná a dostupná díla, která můžeme použít i pro komerční účely a libovolně upravovat pro náš web.

Obrázky zdarma

Na internetu se nachází veliké množství fotobank, které nabízejí obrázky zdarma, a není žádný problém je vyhledat. Při jejich používání však může nastat několik nemilých problémů, jako například:
·         Kontrola licence u každého obrázku
·         Dostupná grafika není obvykle příliš kvalitní.
·         Časově náročné vyhledávání vhodných obrázků.
·         Omezený výběr obrázků.
obrázky z pc
 Existují ale také několik fotobank, které se v praxi velmi osvědčují. Velmi můžeme doporučit:
Fotobanka Pixabay.com, která je možná největší fotobanka, jež obsahuje obrázky zdarma, a to i pro komerční využití. Je zde k nalezení přes půl miliónu obrázků a fotografií, za některé se však platí. Pixabay totiž nabízí i fotografie, které jsou z placené fotobanky Shutterstock, aby si tak vydělala na svůj provoz. Všechny neplacené obrázky, které zde najdeme, jsou volně k použití, jako volná díla.
Fotobanka Stocksnap.io.  Na fotobance Stocksnap je poměrně velká databáze s kvalitními fotografiemi zcela zdarma. Obrázky se vyhledávají pomocí klíčových slov.