Pořídit si domácího mazlíčka je lehké rozhodnutí. Můžete tak učinit za každé příležitosti, ale měli byste mít na mysli, že péče o každé zvířátko je nějak nákladná fyzicky, psychicky i finančně. Jestliže se hodláte udělat radost dětem, tak těm byste měli koupit něco, co není náročné na údržbu, krmení a péči. Například morče, křeček nebo králík. Tomu stačí dostatek vody, sena, zrní a občasný kousek zeleniny nebo ovoce. Čas od času je potřeba mu vyčistit klec. Nevyjde tedy finančně náročně a péče také není nějak složitá.
koťata v koši
Pokud se však rozhodnete pro kočku/kocoura, tak se musíte zamyslet hlavně nad tím, zda budete mít pro něj/ní dostatek času . Malé zvířátko potřebuje vždy dostatek pozornosti, protože bude oddělené od matky a sourozenců, na které bylo zvyklé. Vy mu tedy nahradíte společnost. Pořídit byste si pro něj měli dostatek hraček. Jako malé by nemělo zůstávat dlouho v bytě o samotě. Pokud tedy máte partnera/partnerku, který/á chodí do práce, tak by bylo nejlepší řešení, kdybyste měli směny na „střídačku“. Zvířátko by tak nemuselo být samo doma a sousedé by si tak nemuseli zvykat na mňoukání, které vychází z Vašeho bytu vždy, pokud nejste doma přítomni. Krmit byste jej měli stravou, na kterou je zvyklé od té doby, co začalo samostatně jíst a už nebylo krmené mateřským mlékem. Pokud jej budete chtít naučit na jinou stravu, tak je dobré na ní přecházet pomalu, aby si jeho tělo a zažívání mohlo zvyknout. V bytě/baráku byste si měli zabezpečit vše, o co by se mohlo kotě zranit. Neměli byste mít nikde otevřenou elektřinu či jinou elektroniku, ke které by se kotě mohlo dostat a zranit se o ní.
koťátka na slámě
Jestliže jste pěstitelem kytek, nastudujte si, které kytky mohou kočky otrávit. Pokud se bojíte o svůj nábytek, že si o něj bude škrábat drápky, pořiďte mu dostatečné množství škrabadel, které bude mít neustále k dispozici v prostorách, ve kterých bude nejčastěji. Co se týče stravy, tak mu misky na jídlo a pití dejte na jedno místo, které nebudete měnit. Mít doma kočičku není nic neobvyklého, takže se určitě ve Vašem okolí najde někdo, kdo ji má doma taky, tak se s Vámi může podělit o více zkušeností.