Origami je japonské slovo, které v překladu znamená „skládat papír“. Tato zábava se prvně objevila již v 17. století, tudíž má velmi dlouhou tradici, která se postupem času rozvinula do všech zemí světa. Tuto formu zábavy milují nejen děti, ale i dospělí. Origami je důkazem, že z papíru se dají vytvořit nejen jednoduché tvary, ale také složité moderní objekty.

CO JE ORIGAMI
Principem origami je přeměnit čtvercový list papíru ve smysluplný objekt nebo motiv, a to pouze s pomocí překládání. Nepoužívá se při tom žádné lepidlo ani nůžky. Nyní ale moderní techniky povolují začínat skládání s nepravidelným tvarem papíru, nebo jeho prostřihnutí či proříznutí při skládání.

Prvotní techniky origami jsou jednoduché a není jich mnoho, ale díky kombinacím těchto základních postupů je dnes možné papír poskládat do mnoha rozličných tvarů. Někdy je dokonce zapotřebí složitých matematických výpočtů, aby bylo možné dosáhnout opravdu složitých origami modelů.

Jednoduché způsoby skládání papíru se učí již děti v mateřské školce. Kdo si troufne na složitější tvary, bude k tomu potřebovat pouze čtvercový papír a hodně trpělivosti. Je možné různé tvary kombinovat a získat tak mnohem složitější tvary.

TYPY ORIGAMI
o   Pohyblivé. S těmi se dá různě manipulovat, kroutit nebo tahat.
o   Modulární (3D origami). To je složené z více dílů, které jsou do sebe zasunuty.
o   Mokré. Při skládání se papír namáčí pro snadnější manipulaci. Používá se nejčastěji pro náročné modely.

Dnes se origami zabývají nejen soukromí skladatelé ve svém volném čase, ale také velké společnosti. Skládání papíru se propaguje různými výstavami, soutěžemi, vydáváním knih nebo dalšími způsoby (první kniha o origami je z roku 1797).
Origami dokonce některé kultury využívají při různých obřadech, jako jsou pohřby nebo svatby, či jiné tradice. Používají se dokonce jako symboly společenského postavení.