Origami je japonské slovo, které v překladu znamená „skládat papír“. Tato zábava se prvně objevila již v 17. století, tudíž má velmi dlouhou tradici, která se postupem času rozvinula do všech zemí světa. Tuto formu zábavy milují nejen děti, ale i dospělí. Origami je důkazem, že z papíru se dají vytvořit nejen jednoduché tvary, ale také složité moderní objekty.
papírová kytka
CO JE ORIGAMI
Principem origami je přeměnit čtvercový list papíru ve smysluplný objekt nebo motiv, a to pouze s pomocí překládání. Nepoužívá se při tom žádné lepidlo ani nůžky. Nyní ale moderní techniky povolují začínat skládání s nepravidelným tvarem papíru, nebo jeho prostřihnutí či proříznutí při skládání.

Prvotní techniky origami jsou jednoduché a není jich mnoho, ale díky kombinacím těchto základních postupů je dnes možné papír poskládat do mnoha rozličných tvarů. Někdy je dokonce zapotřebí složitých matematických výpočtů, aby bylo možné dosáhnout opravdu složitých origami modelů.
skládání papíru
Jednoduché způsoby skládání papíru se učí již děti v mateřské školce. Kdo si troufne na složitější tvary, bude k tomu potřebovat pouze čtvercový papír a hodně trpělivosti. Je možné různé tvary kombinovat a získat tak mnohem složitější tvary.