Na zimu se většina chatařů i chalupářů stěhuje do města a své rekreační objekty tak na dlouhé zimní měsíce opouštějí. Před posledním odjezdem ještě zkontrolují, zda nezapomněli zastřihnout stromy, přikrýt růže, utěsnit okenice. Hotovo, může se odjet. Opravdu? Nezapomnělo se na nic? A co lednička, pračka, myčka…? I tyto běžné domácí spotřebiče potřebují připravit na zimu, protože málokteré z nich jsou uzpůsobeny k přezimování v nevytápěném objektu. Nejvíce jsou pak ohroženy ty, které pracují s vodou.

Lednička a mrazák
Ledničku má na chatě dnes už snad každý. Na zimní přestávku ji připravíme tak, že ji nejprve odpojíme od přívodu elektrické energie. To ovšem nestačí. Lednici i mrazák je také potřeba nejen odmrazit a vyčistit, ale také řádně vysušit. Proti nežádoucím pachům ji můžeme před vysušením vytřít vodou smíchanou s octem nebo citronovou šťávou.

Gumové těsnění po obvodu dvířek je vhodné natřít příslušným konzervačním přípravkem. Dvířka pak necháme pootevřená, aby nám větrala, zabráníme tak možnému vzniku nežádoucích plísní.

Myčka na nádobí
Myčka na nádobí nám šetří čas nejen doma, ale právě i na chatě, kde si díky ní uspoříme čas na rekreaci. Před jejím zazimováním bychom nejprve měli spustit čistící program, abychom měli jistotu, že v ní nezůstaly žádné nečistoty. Následně ji odpojíme od přívodu elektrické energie, ale také od přívodu vody. Pozor na ty myčky, které pracují se zbytkovou vodou z posledního oplachu, kterou využívají v následujícím cyklu. Všechnu vodu z přístroje je potřeba vypustit. Nesmíme zapomenout na hadici, ze které necháme všechnu vodu vykapat. I myčku je potřeba řádně vysušit a nechat pootevřená dvířka kvůli větrání.

Pračka
Ten, kdo má v rekreačním objektu pračku, nesmí zapomenout ani na ni. I zde je potřeba nejprve odpojit přívod elektřiny a vody. Vodu pak musíme vypustit nejen z pračky, ale také z hadice, kterou necháme co nejdéle vykapat, aby nám v ní voda v zimě nezamrzla a nezpůsobila tak následné popraskání. Vnitřek pračky pořádně vysušíme. Nezapomeneme ani na filtr, který je potřeba vyčistit a také vysušit.

Ostatní spotřebiče
Malé spotřebiče, jako je například vařič, gril, trouba, mikrovlnná trouba nebo toustovač, nepotřebují před zimou zvláštní péči, ale je však vhodné je vyčistit, aby v nich nezůstaly nežádoucí nečistoty, například tuk, který by po dlouhou zimu ve spojení s prachem vytvořil nepříjemnou hmotu, která se pak následně obtížně odstraňuje. Rychlovarnou konvici je vhodné vysušit. Všechny drobné spotřebiče odpojíme z elektrické sítě a po vyčištění je přikryjeme nebo uložíme nejlépe tam, kde se na ně nebude prášit.